• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

Kadinlara alan açin!

Aliekber Pektas
Bugün 22 Ekim 2016 Federal Almanya'nin Düsseldorff Kentinde, AABK Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 5. Oglan Genel Kurulunu, 61 delegenin 57'inin katilimiyla coskuyla gündemini takip ederek devam etmektedir.
Genel Kurul sürecinde dikkatleri çeken bir konusma hakkinda gözlemlerimi paylasmak için bu yaziyi yazmak için, bilgisayarimin basina geçerek tuslara dokunmak istedim.
AAKB' bagli olarak çalisan, Avrupa Alevi Kadinlar Birligi genel baskani Nevin Kamilagaoglu konusmaci olarak kürsüye geldiginde delegeleri derinden etkileyerek, can alici konusmasina, ''kadinlara alan açin'' söylemi, önemli ve güçlü bir mesaj veriyordu.
Alevi geleneginde, kültüründe, felsefesinde kadinin yerinin, 'farkli' oldugunu her firsatta dile getirildigi ve görüntüsel olarak kadinlarinin yerinin her zaman, 'ilk planda' tuttugumuz açiklamalarina yer vermekteyiz.
''Erkek disi sorulmaz muhabbetin dilinde, hakkin yarattigi her sey yerli yerinde, bizim nazarimizda kadin erkek farki yok, noksanlik eksiklik sizin kendi özünde''
Alevi -Bektasi felsefesinin, kadina bakisi öz itibariyla ifade eden bu anlayis özümsenmelidir. Bizleri olgunlastiracak temel anlayisimizda bu olmalidir.
Pratik yasamimiz buna denk düsmekte midir? Konuya açiklik getirmeye çalisan, Avrupa Alevi Kadinlar Birligi genel baskani N. Kamilagaoglu'nun, açiklamalarindan anlasilan, pratik yasamimizda, Alevi felsefe, kültür ve geleneginden önemli derecede uzak oldugumuz gerçegiyle karsi-karsiya oldugumuz gözlemleyebilmekteyiz.
AABK Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonuna, Avrupa'da bagli 14 ülkede, 266 Sehir ve beldelerde örgütlü olmalarina ragmen, parmakla sayilacak kadinlarimizin, yönetim kademesinde yer aldiklarini gözlemleyebilmekteyiz.
Alevi kanaat önderlerinin birçogunun, 'ortaklasmalarina' ragmen, AKM Alevi Kültür Merkezleri ve Cem evlerinde, Es Baskanlik sisteminin uygulanmasina iliskin, 'kararligimiz' hayata geçmemis, kaçirt üzerinde kalmistir.
Kadini bas taci gören bir felsefenin mensuplarinin, kadinlarin ön plana çikmasini ve yönetim kademelerinde yasal olarak ta, yer edinmelerini saglayan, Es Baskanlik uygulamasinin hayat bulmamasini, N. Kamilagaogülu, 'içimizdeki gericiligin' depresmesi olarak açiklamaktadir. N. Kamilagaoglu, konuya iliskin konusmasini hakli olarak ve yerinde yapmistir.
Aleviler felsefe olarak degil ama pratik yasamlarinda, birçok konuda oldugu gibi, kadinlar konusunda gerçekten, 'gerici bir zihniyete' sahip bir yasamimiz bulunmaktadir.
AKM, Cem evleri ve kurumlarimizda, illa da, 'tüzük degisikligi' gibi yasal gerekçeleri ileri sürmek, N. Kamilagaoglunun da deyimiyle, kendi ataerkillikten kaynaklanan, 'gerici' düsüncemizle hesaplasamamaktan kaynaklanmaktadir.
Kadinlarimizin katkisi olmadan, birakin Alevilerin sorunlarini çözmek, demokrasi mücadelesini bir adim dahi ileri götürmek mümkün degildir.
AKM, Cem evi kurumlarinin erkek yöneticilerinin ileri sürdükleri, ''yönetici kadin varda biz mi, engel olduk'' türden açiklamalari aslinda kadin sorununa yaklasimin ataerkil anlayisini kendisidir.
Kadinlarin becerileri, faaliyetlerindeki basarilar, uluslar arasi, yasamin pratiginde gözlemledigimiz de, birçok konuda, karsit cinslerinden daha fazla basarili olduklarini gözlemleyebiliriz.
Tarihte, Rosa Lüxsenburg, Klara Zetkin, Meral Yakar, Sakine Cansiz gibi destan yaratan yasanmisliklari yadsiyamayiz.
Ülkemiz gerçeklerini gözlemlemek durumundayiz. Hakim inanç olan Islam'in kadina bakisinin Alevilerin dünyasina da nüfus ettigini gözlemlemekteyiz.
Bu gerçekligi de, ' gelenegimiz de var olan' budur anlayisi, kadini yerini varligini inkâr eden bir anlayistir ve gericidir.
Avrupa alevi Kadinlar Birliginin Genel Baskani K. Kamilagaoglu'nun, konuya iliskin açiklamalari ve uyarilarini ciddiye almak gerekenleri yapmak sorumlulugumuz oldugunu bilince çikarmaliyiz.
Kadinlar konusunda, Es Baskanlik olumlu adimlar atan ve uygulamada bulunan AABK üyesi Federasyonlari ve yöneticilerini kutlamak isterim.
Kadinlara alan açalim!
22 Ekim 2016

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.