• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

TBMM, Savaş, 'kararını' Onayladı!

Aliekber Pektas
TBMM Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1,5 aylık tatilden sonra ilk birleşiminde, TSK Türk silahlı Kuvvetleri bir başka ülkeye, sınır komşularımız olan Irak ve Suriye topraklarında savaş yapmaya, 'yetkili' kılındı. Tezkere TBMM'nin tatil sonrası oturumunda, Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan'ın konuşmasının ardından, kısa bir süre görüşmeden sonra, TBMM de grubu bulunan partilerin çoğunluğunun oyuyla geçti.
AKP, CHP, MHP'nin ortak grup karar ve oylarıyla, savaş, 'kararı' ne yazık ki onaylandı. HDP Halkların Demokratik Partisi, tezkere ye sert tepki göstererek hayır oyu verdiler.
AKP ve MHP'nin savaş sevici Milletvekilleri ve politik öngörüsü olduğu kamuoyunun bilgisi dâhilindeydi. Bu nedenle tezkereye onay vermelerini yadırgamıyoruz.
CHP Cumhuriyet Halk Partisi, bu tezkere Oy verirken, düşünüp tereddüt dahi etmeden onay vermeleri düşündürücüdür. Onay vermenin gerekçesi de, ilginç (!)
Ana muhalefet partisi CHP adına kürsüye çıkan Grup başkanvekili Engin Altay, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu tezkereye evet oyu vereceğiz" dedi, ancak eleştirilerini de sıralayarak "Askerimiz bir aydır orada. Kilis'e neden hala bomba düşüyor? Kilis halkının can ve mal güvenliğini sağlayamazken askerimiz orada Türkiye'nin güvenliğini nasıl sağlayacak" diye konuştu.
Aslında, 'gerekçe' sadece kamuoyuna mesaj vermeye yönelik bir gerekçedir. İnsana sormazlar mı, hem savaş, 'kararı' vereceksin, hem de diyeceksin ki, "Askerimiz bir aydır orada. Kilis'e neden hala bomba düşüyor? Kilis halkının can ve mal güvenliğini sağlayamazken askerimiz orada Türkiye'nin güvenliğini nasıl sağlayacak" CHP ve grup başkanvekili Engin Altay savaşı, 'çocuk oyuncağı' olarak algılamaktadır.
Savaş her koşulda, savaşan taraflardan karşılıklı olarak, sivil ve günahsız insanları yaşamına kast edebileceği gi-bi, askerleri de yaşamlarından edecektir. Yaşamını kaybeden askerlere dikkat edildiğinde, ön saflara sürülenlerin, yoksul halk çocukları oldukları gerçeğini gözlemleyebilmekteyiz.
Türkiye, TSK verilen tezkere, savaş, 'kararı' Suriye topraklarında bataklığa sürüklenen güvenlik güçlerinin, bataklığa daha da sürüklenerek geri dönülmez ve faturası ağır olan bir sürece itilmesidir. Yapılması gereken, savaş, 'kararı' olan bu tezkereye hayır Oyu verilerek karşı çıkılmasıydı.
15 Temmuz 2016 F. Gülen çetelerinin darbe ve cunta girişimini ve kriz ortamlarını fırsata çevirmede ustalaşan, AKP devletinin, Sarayın oyununa gelip arkasından sürüklenmek olmamalıydı.
AKP devleti, Saray, geleneksel devlet aklı; ''Hükümetimize yetki veren tezkerenin uzatılması, terör tehdidinin kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılması amacıyla yürütmekte olduğumuz kapsamlı ve çok boyutlu faaliyetleri destekleyecek, ayrıca hem bölücü terör örgütünün, hem de DEAŞ'ın olası eylemlerine yönelik caydırıcı bir unsur olmaya devam edecektir.''
Yukarda da görüleceği gibi, AKP devleti, Saray her fırsatta yalan ve manipülasyonlarla savaş çığırtkanlığını kamuoyunda, MHP'nin desteğini alarak devam ettirmektedir. CHP ise konu Kürtlere yönelik olduğunda, geleneksel devletin aklıyla hareket etmeyi yeğlemektedir.
CHP, 'aslan sosyal demokratlar' Suriye ve topraklarında, TSK'nin savaşa girmesi durumunda ortaya çıkacak katliam-larda hayatını kaybedenlerin vebalini nasıl taşıyacaklar.
AKP hükümetinin TBMM'ye sunduğu tezkere metninde görüleceği gibi, AKP IŞİD ten çok, Suriye devlet güçlerine yönelik savaşmak için fırsat kollamaktadır.
AKP devletinin TBMM'ye sunduğu tezkerede, Kürt güçlerinin etkin olduğu, SDG Suriye Demokratik Güçlerini ve 'PYD, YPG'i' hedef alacağını açıklaması tesadüfü değildir.
AKP devleti, tezkere metninde; ''Dile getirdiğimiz üzere, PKK ve PYD, aynı terörist havuzunu ve lider kadroyu paylaşmaktadır. PYD'ye yapılan silah ve teçhizat yardımlarının Türkiye'de terörist eylemler yapan PKK'liler ulaştırıldığına dair elimizde kuvvetli deliller bulunmaktadır. Bu durum devletimiz için ciddi bir tehdit ve aynı zamanda ülkemiz kamuoyu için de hassas bir konudur.''
AKP devleti Saray, geleneksel devlet aklı, çözüm masasını devirdikten sonra, ağırlıklı olarak Kürt sorununu, 'tehlike olarak algılayıp' her fırsatta Kürt coğrafyasında katliamlara giriştiği aşikârdır.
1 Ekim 2016 tezkeresi bu katliamların yoğunluk kazanacağının açık, ilanıdır. Umarım bu katliamlardan kaynaklanan kan, CHP'nin üzerinde kalmaz.
Tezkere, açık ve net olarak, 'savaş kararı' olarak algılanmalıdır. Savaş ise yeni acılar, kan, ölüm ve ekonomik olarak felç olmak anlamına gelmektedir.
01 Ekim 2016

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.