• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

Faşizme Savaşa Karşı Ortak Cephe!

Aliekber Pektaş

Ülkemiz Türkiye basiretsiz yönettiler savaş ve kan sevici AKP iktidarı sayesinde faşist bir devlet yapılanmasına doğru hızlı adımlarla yol almaktadır.

Uzun bir süredir toplumsal güçlerimiz tarafından tartışılan, acaba Orta doğu bataklığına mı "sürükleniyoruz" düşüncesi, bugün yerini Orta doğu bataklığından nasıl "kurtuluruz" denklemine bırakmıştır.

AKP devletinin Sarayın savaş konsepti komşularımızla Suriye ve Irak eksenli çatışma formülleri ülkemizi Orta doğu bataklığının bermuda üçgeninin merkezine sürüklemiştir.

AKP devletinin mezhepçi tekçi ve Türk İslam sentezine dayalı politik manevraları ülkemizi Orta doğu ve Orta Asya’da ne kadar cihatçı tecavüzcü barbar ve İslamcı olduğunu iddia eden cani çete varsa komşu ülkelere müdahale doğrultusunda harekete geçirmiştir.

Ülkemiz Türkiye, Kürt coğrafyası gerek içerde ve gerekse güney komşu ülkelerdeki faşist islami cihatçı tecavüz çeteleri tarafından kuşatılmakla karşı karşıyadır.

Bütün bu vb. nedenlerden dolayı halklarımız demokrasi güçleri, AKP devletinin savaş konsepti dayatmalarına karşı olan toplumsal grup ve bireylerin Faşizme Karşı Ortak Cephesi, önümüzde görev olarak durmaktadır.

Geleneksel devlet aklı AKP devleti Osmanlı hinterlandı rüyası peşinde koşmak için gereken tüm girişimlerde bulunmaktan kaçınmamaktadır. Geleneksel devlet aklı AKP devleti Saray bu amaçlarına ulaşmak için ülkede var olan sistemin devre dışı bırakılarak yeni bir sistemle yoluna devam etme kararlılığındadır. Bu sistem son yılarda dile getirilen Türk tipi başkanlık sistemi olarak ileri sürülen açık faşist diktatörlüktür.

AKP devleti ve Saray tarafından İleri sürülen sistem, 'Türk tipi başkanlık' sistemi devlet yönetiminin tek elde toplanması, yargı, yasama, yürütme arasında erkler ayrılığının ortadan kaldırılarak devlet başkanın yetkisinde toplanarak, deyim yerindeyse padişahlık ve halifelik ilişkilerinin hüküm sürdüğü bir sistem olarak ifade edersek, yanılmış olmayız.

Bu sistemin, AKP ve Saray tarafından talep edilmesi tesadüfü değildir. Bu sistem aynı zamanda geleneksel devlet aklının da talebidir.

Geleneksel devle aklı, AKP devleti, Saray hedeflerine ulaşabilmek için savaş konsepti dayatmasına başvurmuştur. Başarılı olmak için, geleneksel devlet aklı kendi içinde bir koalisyona ihtiyaç duymaktadır. Son günlerde bu savaş koalisyonunun oluştuğuna şahit olmaktayız. Bu koalisyonun ortakları kendilerini 'Anadolu aslanları' olarak adlandıran son dönemde AKP iktidarının yarattığı gasptan nemalanarak palazlanan 'ticaret' adı altında devlet ihalelerinden, rüşvetten, kamu mallarını talan etmekten elde ettikleri gasplarla oluşan ve yuvarlanarak katlanan sermaye sahibi oligarşik burjavalardır.

Bunun siyasal ayağını ise AKP, MHP, Ergenekon çeteleri, Vatan Partisi, CHP içindeki ulusalcı kanadın önde gelenlerinin oluşturduğu kanat olarak adlandırabiliriz. Bu kanadın temsilcisi Deniz Baykaldır. Son günlerde savaş koalisyonunda yer alanların, 'memnuniyet' açıklamalarını dikkatle izlediğimizde PKK ve PYD bahane edilerek Suriye topraklarına sefer ilan edilmesi için çığırtkanlık yaptıklarını görebiliriz.

Savaş sevici davranışlarıyla, D. Perinçek ve D. Baykal'ın, açıklamaları konuya yeterince ışık tutacak cinstendir.

Türkiye halklarına, Kürt ve diğer azınlıklara, başta Aleviler olmak üzere farklı inançlara yönelik olarak oluşturulan savaş konsepti ve koalisyonu, ülkeyi yeni felaketlere sürükleyeceğinin emarelerini açıklamalarından görebilmekteyiz.

Karşımızda, faşist, gerici, yobaz, tecavüzcü barbar çetelerle işbirliği yaparak, halklarımıza, toplumsal güçlerimize karşı oluşturulan gerici faşist bir savaş cephesi bulunmaktadır.

Türkiye halkları, toplumsal güçleri, demokrasi güçleri bu faşist savaş cephesine karşı, kendi ekseninde Faşizme Karşı Ortak Cephe etrafında birleşmelidirler.

Bu cephe, savaş koalisyonunu oluşturan güçler dışında, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bileşim olmalıdır.

Savaş karşıtı, faşizm karşı cephede, özen, ne kadar geniş tabanlı olacağı ve savaş karşıtı güçleri bir araya getireceği ilkesine dayanmalıdır.

Faşizme ve savaşa karşı oluşturulacak cephede, esnek davranılarak mevcut sistem, gidişattan memnun onayan, tüm toplumsal katmanlar, etnisiteler, inançlar, sivil toplum kurumları, partiler, değişik demokratik örgütlenmelerin yer almasının sağlanması için, gereken çaba harcanmalıdır.
Türkiye demokrasi güçleri, Kürtler, Aleviler, devrimciler, yurtseverler, sosyal demokratlar bu sürecin, bileşimin omurgasını oluşturmalıdırlar.

Faşizme ve savaşa karşı ortak cephe oluşturmak kaçınılmaz ve ertelenemez bir görev olarak karşımızda durmaktadır.

Geç kalmak, ertelemek yarın, 'eyvah' dememizi gerktirebilir. Fırsat tanımayalım!

27 Şubat 2016
E posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Face:aliekber.pektas
Twitter: @AliekberP

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.