• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

Asure ve Laiklik

Turan Eser

Ankara Valiligi, “huzur ve güvenligin saglanmasi” adina cemevlerinde Asure dagitimini yasakladi. Buram buram mezhepçilik kokan bu karar, Alevi, Sünni, dinli, dinsiz, toplumun her kesiminden yükselen vicdanin sesi sonucu Ankara Valiligi geri adim atti.

Çünkü kararin gerekçesi hiç kimseyi ikna etmemisti.

Onbinlerce Ramazan iftarini, 95 bin camide toplu ibadet edilmesini “terör örgütlerinin eylem arayisi” için risk, “huzur ve güvenlik” sorunu görülmüyor. Aksine dogru olan güvenlik tedbirleri yükseltiliyor. Fakat söz konusu Aleviler, Cemevi ve Asure olunca bu ideolojik, mezhepçi yaklasim devreye giriyor.

Ankara’da sayisi yirmiyi bulmayan, az sayidiki Cemevindeki Asure dagitimi ve paylasiminda, halkin “huzur ve güvenligini” saglayamamanin ikna edici hiç bir açiklamasi yoktu.

Cemevlerinde hak lokmasi Asure’nin paylasimina yasak getirmek, “güvenlikten” öte, Alevilik gibi yasakli bir kimlige yönelik ayirimciligin ve Emevi zihniyetinin sürdürüldügü gösterir.

Asure Baristir.

Asure baris ve huzur dilekleri içinde paylasilir. Niyet toplumsal huzur ve baristir. Asure’nin bu baris niyeti “güvenlik” sorunu haline getirilerek itibarsizlastirilamak istenmistir.

Oysa Aleviler, dünyanin dört bir yaninda kurduklari Asure kazanlarinda sevgi ruhlarini, baris ve kardeslik niyetlerini ve adalet ve paylasim için getirdikleri hak lokmalarini katarak pisirdikleri Asurelerini dünya halklariyla paylastilar.

Sadece Ankara ve Rakka mezhepçiligi Asure paylasmini yasakladi!

Yasaklanan baristi ve Alevilikti!

Asure huzur kaçirmaz. Asure baris, kardeslik ve toplumsal çesitlilige dayali huzur içinde esit hak ve kosullarda yasamaya niyeti olanlarin hak lokmasidir.

Geri adim atilmis olsa da, Asureyi yasaklamak, toplumsal çesitliligimizi ve barisi yasaklamaktir. “Milli Güvenlik” adina Asure dagitmayi yasaklamak ancak tekçi ve mezhepçi zihniyette mahsustur.
Cemevlerindeki insanlar, Asure kazanlarinin basinda, tüm dünya insanligi için baris ve dünya halklarina kardeslik getirmesi için gülbengler okudular.

Asure Çogulculuktur, Kardesliktir.

Aleviler, Asure içindeki farkli yemislerin çesitliliginde elde ettigi tadi, toplumsal çesitliligimizde tadlandiracak laiklik, emek ve baris siyasetinden yanadir. Toplumu mezhepçilik ve etnik temellede kutuplastirmak ve düsmanlastirmaktan beslenenlere karsi asure tadinda laiklikten ve baristan siyaset önermektedirler.

Aleviler asirlardir Asure dagitimini ve paylasimini baris içinde ve sevgiyle kendi evlerinde, dergahlarinda ve cemevlerinde yerine getirdi. Matem orucunun ardindan hazirladiklari asurelerini yetmis iki milletle paylasir.

Matem ve Asure Sovu Sevmez
Aleviler inançsal olanin özel ve vicdana ait oldugunu bilir. Laiklik geregi bunu benimserler. Geçtigimiz iki hafta boyunca Aleviler “matem oruç açma çadirlari” kurmadilar. Aleviler bu özel günlerini ve inançsal degerlerinin siyasi malzemeye ve istismara dönüstürülmesine izin vermez ve taraf olmaz.

Aleviler hem matem duygusu ve hem de laiklik ilkesi geregi sorumlu davranip, AKP iktidarinin ve siyasi çevrelerin, Alevileri istismar edecek “iftar masalarina”, “parti merkezlerine” hoyratça kosmaya yeltenmediler. Sova ve gösterise degil, mütevazi cemevlerimizde ve derneklerimizde hak lokmalari Asurelerini paylasarak yerine getirmistir. Aleviler matemlerini ve Asurelerini paylasmak isteyen herkesi, siyasi, dini, ünvani ve gücü ile degil, insani kimlikleriyle ile kabul edip agirlamaktan onur duydu.

Siyasi partilerin Alevi toplumunun gönlünü oksamak, onlara sirin görünmek, oy ihtiyaçlarini Alevilerin inançsal degerleri üzerinden saglamaya dönük girisimleri sadece çirkin görüntü vermektedir.

AKP iktidarinin Aleviler ve Alevi ögretisiyle barisik degil. Çünkü Aleviler, dini ve inanci istismar eden siyasete itiraz eder. Devletin ve siyasetin tekellestirdigi dine ve mezhepçilige itaraz eder. Çünkü Aleviler emek, baris, esitlik, demokrasi, çogulculuk için, laiklikten yanadir.

Mezhepçi ve irkçi siyaset Aleviler, sevmez. Çünkü Aleviler israrla ve her kosulda siyaseti ve devleti demokrasi, laiklik ve adalet ile tanismaya davet eder.
Özetle, Aleviler AKP hükümetine diyor ki; “inançsal degerlerimizi kullanarak ya da Asuremizi yasaklayarak degil, esit yurttaslik ve esit haklar talebimize siyasi ve hukuksal çözüm üretin!”

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.