• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

Diyanet, Cami Gençlik Kolu (CGK) kurarsa...

Turan Eser

Yetkiye doymayan Diyanet, simdi de siyasi parti gibi gençlik örgütü kurmaya soyunuyor. AKP hükümetinin, Diyanet eliyle camilerde kurmayi düsündügü “Cami Gençlik Kolu (CGK)” projesi, aslinda kamusal alana ve toplum yapisina yönelik süregelen dinsellestirme ve mezheplestirme siyasetinin bir parçasidir.
CGK projesinin iddia edildigi gibi inanç özgürlügü ile zerre kadar iliskisi de yoktur. Aksine hem inanç özgürlügüne hem de laiklik ilkesine aykiridir.
Peki bir caminin gençlik çalismasi olamaz mi? Evet, olur. Sorun bu degil. Avrupa ülkelerinde de dini gruplar gençlere yönelik teolojik, sosyal, kültürel ve akademik çalismalar yapiyor. Fakat tüm inanç gruplari, gençlere yönelik çalismalarini kendi imkanlari, kendi özgür kararlari ve kendi özel dini alanlarinda, devlet baskisi, dayatmasi olmadan laiklik ilkesine göre yapiyor.
Hükümetler ya da kamu kurumlari, Kilise, Sinagog, Cami ve Cemevi adina karar verip, siyasallasma amaciyla ibadet yeri merkezli ve iktidar güdümlü gençlik örgütü kurmuyor.
Ama AKP iktidari, Diyanet eliyle ve fetvasiyla camilere emri vaki “CGK” kuruyor! Bu bir inanç özgürlügü degil, dini politiklestirerek, gençleri iktidarin sadik kölesine dönüstürmektir. Gençlerin özgür iradesiyle demokratik ve siyasal örgütlenme haklarinin gaspidir! Namazda kiblesine, siyasette AKP ideolojisine saf tutturmaktir.
Egitim dinsellestirilerek, okullar birer cami haline getirildi. Yetmedi, Imam Hatip ve Proje Okullari altinda gençlerin laik ve bilimsel egitimi haklari gasp edildi. Yetmedi, simdi de CGK kuruluyor. Gerekçe “ideal gençlik” yaratmak! Aslinda “ideal gençlik” AKP’nin “dindar ve kindar nesil”yaratma ideolojisinin tercümesidir.
Demokratik rejimlerde tek tiplestirilmis, mezheplestirilmis, “yerli”, “milli” ya da “ideal gençlik”tanimi yoktur. Esit yurttaslik vardir.
Tarih aslinda ders verici niteliktedir. Insanlik ve adalet için ders çikaranlar devlet eliyle gençlerin etnik ve dini temelde örgütlenmesinde uzak durur.
Yakin bir tarih olarak Almanya örnegine bakalim; 1930 Almanya’sinda fasizm, “Safkan Alman Gençleri” iktidar eliyle “Hitler Gençligi Örgütü“ne dönüstürdü.
“Reichsführer okullari”, etnik milliyetçilik ve Katolik kiliseler üzerinde inanç temelli gençlik kollari kuruldu. Milli ve dini gençlik Wehrmacht askerleri ve NSDAP üyeleri haline getirildi.
Muhbir olmalari için “çirak Gestapo” egitimlerine tabi tutuldular. Alman olmayanlara ve farkli düsüncelere karsi düsmanlastirildilar. Sonuç; “Bir daha asla” diyerek lanetlenmis kanli bir tarih!
Dolaysiyla hükümetin ve diyanetin, Türk Islam Senteziyle besledigi, kamu bütçesiyle destekledigi “CGK” projesi çok kültürlü ülke gençlerini kutuplastirmaya ve homojenlestirmeye yöneliktir.
Sayilari 20 bine ulasmis Cami dernekleri ve Türk Diyanet Vakfi üzerinde 90 bini askin camide “CGK” kurulmasinin yaratacagi toplumsal sorunlari ve tahribatlari öngörmemek, sanirim siyasal körlük olur.
Gençler Hak, Diyanet Biat Istiyor
Türkiye’de gençlerin çözüm bekleyen baska sorunlari var. Kimsesiz çocuklarin yuva, ögrencilerin yurt, gençlerin meslek, is, egitim, özgürlük ve örgütlenme gibi sorunlari var.
Gençlerin, hak ve adalet temelli taleplerinin karsina TOMA dizenler, çözümü devlet camisinde diz çöktürmekte ariyorlar.
Oysa gençler çogulcu, katilimci, demokratik, sosyal, laik, vicdanli, esitlikçi, barissever ve özgür iradeye sahip olacaklari bir ülke düslüyor.
CGK projesi ile Diyanet, mezhepçilik, tekçilik ve ayrimcilik üretiyor. Devletin en büyük camisi olan Diyanetin gözünde farkli olanlar yok hükmündedir.
Unutulmamali ki, 78 milyonluk Türkiye’de herkes cami merkezli yasamiyor. Kilise, Havra, Sinagog ve Cemevi merkezli yasayanlar var. Laiklik ve inanç özgürlügü geregi farkli inanma ya da hiç inanmama hakkini yasayan insanlar var.
Iste bu evrensel laiklik ve demokrasi ilkeleri geregi siyasi ve dünyevi hükümet kamu kurumlari eliyle sivil toplum ve inanç örgütlenmesi yapamaz. Uhrevi alana “kolunu” sokamaz!
CGK kimin Kolu Olacak?
Diyanet, CGK gerekçesini “gençleri FETÖ benzeri dini istismar eden yapilardan korumak, cami ile bulusturmak ve ibadete tesvik etmek amaciyla gençlik kollari olusturacak” diye açikliyor.
Bu yeni bir düsünce degil. Diyanet siparis üzerine çalisma yapan bir kurumdur. “CGK” fikri ve önerisi Milli Görüs ve DITIB örgütlenmesine aittir.
Diyanet Isleri Türk Islam Birligi (DITIB) israrla Diyanetin gençleri cami üzerinden örgütlenmesini yillardir talep ediyordu. AKP’ye yakinligi ile bilinen bazi STK ve düsünce kuruluslarinda da bu dogrultuda öneriler 2009 yilindan itibaren gündeme getirmisti. Bu önerilere kulan veren Diyanet önce, “Geç kalma, Genç Gel” kampanyasi ile gençlerin cami merkezli örgütlenmesine zemin hazirladi.
Simdi ise “CGK” resmen örgüt olarak kuruluyor.
Çünkü gençler “CGK”ye üye olmak zorundalar. Üye gençler kendi aralarindan Baskan, Baskan yardimcisi ve Egitim sorumlulari seçecek. Kendi logolari olacak.
Hedef belli; AKP gençlerin örgütlenmesini parti ya da ocak gençligi ile sinirli kalmasini istemiyor. 90 bin camide siyasallasmis gençlik kolu isteniyor. Seçimlerde en çok ise yarayacak alanlardan birisi camidir. Zira her Cuma namazina 18 ile 22 milyon seçmen gidip ibadet ediyor!

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.