• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

Aleviler herzamankinden daha çok dikkatli ve birlik içinde hareket etmek durumundadır!

Gülbey Köseoğlu

Aleviler bugün dünden daha da çok dikkatli olmalıdır. Aleviler, tarih boyunca yok sayılan, varlıklarına tahammül edilmeyen, hep katliam, acı ve gözyaşı ile yaşamış mazlum bir toplum olmuşlardır. Zalime karşı mazlumun yanında yer almayı ilke edinmişler ve en zor koşullarda bile bu ilkelerinden ödün vermemişlerdir.

Tarih boyunca fiili saldırılara uğrayan, katledilen, yok edilmeye çalışılan ve bitirilemeyen Alevilere saldırılar bugün daha da artırılmış ve daha kapsamlı bir hal almıştır. Geçmişte sadece Aleviler fiili olarak yok edilmek, ortadan kaldırılmak istenirken, bugün Alevilik yok edilmek istenmektedir. Alevilere ve Aleviliğe tahammülsüzlük o kadar yoğunlaştı ki, artık alevi mezarlıklarına dahi tahammül edilmediği boyutlara ulaştı.

Binlerce Alevi’yi katleden Yavuz Sultan Selim’in isminin yeni yapılan köprüye verilmesi, zorunlu din dersleri, diyanetin varlığı, alevi köylerine Cami yapılması, 4+4+4+ sistemi, sözlüklerde yer alan karalamaya yönelik yakıştırmalar vb. Alevilere ve inanç mekânları olan Cem Evine yapılan hakaretler ardı arkası gelmeyen işkencedir.

AKP’nin yandaş medyası tarafından neredeyse her gün Aleviler üzerine yalan yanlış haberler yapılmaktadır. Ülke genelinde ve her alanda uygulanan baskı ve zulümden dolayı, sisteme karşı gelişen eylemlerin sorumlusu olarak yalnızca Aleviler hedef gösterilmektedir. Bir yandan da Alevilere sanki iyilik yapıyorlarmış gibi, Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları mahalle ve semtlere, ihanetçi, yol düşkünü işbirlikçiler aracılığı ile Aleviliği ve Alevileri asimile etmek, yok etmek için, Cami-Cem Evi-Aşevi tuzak projesinin çalışmaları sürdürülmektedir.

Alevi inancının da gereği, zalime karşı mazlumdan yana taraf olma geleneğini Aleviler, tarih boyunca sürdüre gelmişlerdir. Geçmişte olduğu gibi, bugün de bu geleneklerini devam ettirmekteler. İnsanın eşit koşullarda, eşit yaşam hakkı, eşit yurttaşlık,doğa dengesinin korunması gibi, haktan hukuktan yana olan, tüm demokratik eylemlerde ön saflarda yer almaktalar. Bir yandan da kendi inançları ile ilgili mücadelelerini sürdürmekteler.

Konuyu çok fazla uzatmamak adına geçmişi uzun uzadıya anlatma gereği duymuyorum. Aleviler bu gün dünden daha çok sistematik bir şekilde yalnızlaştırılmaya, dışlanmaya çalışılmaktadır. Aleviler yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde hapsedilmek, sıkıştırılmak istenmektedir. Tuzlu çayırda, tuzak projenin temeli atılma esnasında yaşananlar bunlardan sadece bir örnektir.

Alevilerin yalnızlaştırılmak istenmesi Aleviler açısından durumu değiştirmez, mücadele etmelerine engel teşkil etmez, etmemelidir. Doğal olarak etki neredeyse tepki alanı da orası olacaktır ve tepkisiz kalınamaz kalınmamalıdır. Çoğu zaman; ani gelişen eylemlerin yerini ve mekânını belirleyemeyebilirsiniz, erteleme şansınız olmayabilir. Bu mümkün olsa bile ertelenen tepki amacından uzaklaşmış olacaktır ki çok fazla işe yarayacağı söylenemez.

Bu ülkenin aydınlık yüzü olan Aleviler; emekten, ezilenden, devrimci, demokrat, sosyalist, laik ve yurtseverlerden yana taraf olan Alevilerin inançları ile ilgili sorunları diğer sorunlardan ayrıştırılamaz. Aleviler üzerinden oynanan oyunların fark edilmesi çokta zor olmasa gerek.

Alevilik ve Alevilere yönelik yapılan haksızlıklara karşı yürütülen mücadelede, Alevi dostları, Alevilerin yanında olamıyor veya olamayacaklarsa, sorgulanması gereken; Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları alanlarda, zorunlu olarak gelişen tepkileri ve mücadelesi olmamalıdır.

Gelişen olay ve duruma göre, Aleviler nasıl ki dostlarının yanında olması gerekiyor ise; dostlarını yanlarında görmekte Alevilerin en doğal hakkı olsa gerek. Hiç kimse, hiçbir kurum Alevileri yedek güç olarak görme hakkına sahip olmamalıdır. Aksi halde sistemin böl parçala yönet taktiği geçerli olacaktır ki, kaybeden ezilen tüm mazlumlar, kazanan ise egemen güçler olacaktır. " Ya hep beraber ya hiç birimiz kurtuluş yok tek başına "

Bu anlamda, Aleviler ve baskı altında olan herkes, herzamankinden daha çok dikkatli ve birlik içinde hareket etmek durumundadır.!           

Gülbey Köseoğlu
AABF Gen.Sekreteri

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.