• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

İç savaş mı tetikleniyor?

Gülbey Köseoglu

Özellikle son günlerde yaşanan, MİT-Yargı çekişmesi, Uludere’de yaşananlar, 34 suçsuz günahsız, gencecik insanın katledilmesi, ‘dindar gençlik yetiştirme’ tartışmaları vs. akıllara; iç savaş mı tetikleniyor? sorusunu getiriyor. Mit-Yargı çekişmesinde ki kriter; kurumların güç kimdeyse, iktidar kimin elindeyse onların düşünce ve istekleri doğrultusunda düzenlenir olduğu, devlet kurmlarında mevzilenme, benim adamım, benim düşüncem hakim olmalı anlayışı,  bilinen ve alışılagelmiş geleneksel algıdır. Türkiye Cumhuriyeti tarihi, özellikle alevilere, kürtlere ve gayrimüslümlere yapılan katliamlar tarihi olduğu da bilinen gerçekliktir.

‘’Dindar gençlik yetiştireceğiz’’ söyleminden, acaba mücahit mi yetiştirileceği anlaşılmalıdır? Mücahit; savaşçı, İslam adına savaşan, canı kanı pahasına, İslam dini yeryüzünde hakim kılınıncaya kadar, Allah için yeminli savaşçı anlamındadır. Siyasal islamcılara göre ‘cihat’ yani İslam dini için verilen savaş; İslam dini hakim kılınıncaya kadar devam eder. Ancak cihat için kullanılan araçlar şekil değiştirmiştir. Cihat artık at üstünde kılıç kalkanla değil, heyatın her alanında ve tüm araçlar kullanılmalıdır. Masa başında bile cihat uygulanabilir ve kalem, bilgisayar birer cihat aleti, hatta yalan ve hile bile bir araçtır. Onlara göre cihat; İslam olmayan, gayri müslüm olanlara, Kuran’ın hükümlerini onlar gibi yerine getirmeyenlere karşı savaşmak olduğu için, kendileri gibi inanmayanlara uygulanacak herşey mübah sayılır.

Siyasal İslam’ın iktidarda olduğu, sürekli ve çok hızlı gündem değişikliği yaşayan ülkemiz, bir iç savaşın eşiğinde, tam bir karmaşa yumağı olup, bu kargaşa ortamında, özgürlükten demokrasiden, özgür ifade, özgür iradeden bahsetmek mümkün değildir. İnanç, eğitim, kültür, sanat, AKP zihniyetine uygun düşmeyen ne varsa, hiç bir geçerliliği yok ve onlara göre ya ucube ya batıl ya da sapkındır. AKP zihniyeti insani değerlerin tümünü tahrip etmiş, çağdaş, demokratik, laiklik hukuk devleti anlayışı sadece söylemde kalmıştır. Ülke genelinde her alanda batı standartlarından çok uzak fiili bir durum hüküm sürmektedir. AKP hükümeti medyadan tutun da yargı organlarına değin, neredeyse denetim altına almadığı kurum kalmamıştır.

AKP’nin yandaşı olmayan, onun istediği gibi davranmayan medya susturulmuş, susturulamayanların birçoğu tutuklanmış ve birçoğu da sürekli tehdit altında, ne zaman, hangi gecenin kör karanlığında, evlerine baskın yapılacak endişesiyle yaşamak zorunda bırakılmışlardır. Ülke genelinde ve her alanda, değim yerindeyse tam bir AKP korku imparatorluğu kurulmuştur. Ülkede kendileri gibi olmayanlar ötekileştirilirken; inançsal, etnik, kültürel sorunlar inkar edilirken, eli kanlı katiller, katliamlar gerçekleştiren caniler korunup, kollanmaktadır. Katliamlarda yer alan ve şu an Avrupa’da yaşadıkları bilinen katillerin iade istemleri yapılmayarak, yandaşlarını koruduklarını açıkça ortaya koymaları manidardır.

Kendi kapısının önünü süpürmeyen ev sahibi misali, AKP Hükümeti mazlumlara sahip çıkıyor rolünü üstlenmiş, mazlumlardan yanaymış oyununu oynamaktadır. Amerikan Emperyalizminin bölgedeki çıkarlarına yönelik genel politikasından kaynaklı, komşu ülkelerde yaşanan olumsuzlukları bir şekilde fırsat bilip, Amerika’nın desteğini de alarak, Türkiye coğrafi yapısının vermiş olduğu olanakları, AKP kendi anlayışlarını hayata geçirmek için bir avantaj olarak kullanmaktadır.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklara karşın, şimdilik küçük çapta, geniş kitleler tarafından ilgi görmeyen, fazlaca ses getirmeyen eylemleri, görmek mümkün. Zaman ne gösterecek, bekleyelim görelim mi dersiniz?!. Sevgiyle kalın, hoşça kalın

Gülbey Köseoglu AABF GENEL SEKRETERİ  

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.