• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!

Ece Temelkuran

 

İlk kez anlıyorum o sert kadınları, adamları.Ölüm oruçlarında, “illegal” mahallelerde, örgütlü evlerde, kanlı gömleklerin atıldığı görüş günlerindeki kaşları çatılmış o insanları anlıyorum. “Ağlamayın, onlar görmesin ağladığınızı” diyenleri, ilk kez. Anlıyorum şimdi insan neden düşman olur kendi gözyaşına. Anlıyorum neden kesip atmak istersin en insani, en yumuşak yanını. Berkin’i küçük bir tabuta koymuş götürüyorlar...
“Ağlamayın ulan!” diye bağırasım geliyor bütün memlekete, “Kesin ağlamayı! Hesap soracağız! İşte o kadar” İnsanın gözünü, küfrünü ve hatta kalbini kurutuyor namussuzlar, biz niye ağlayacakmışız! Bağırın ulan! Bağırın! Siz de varsınız ulan! Bağırın ki duysunlar! Biz de varız!
Nasıl denir ki bu? İmana gelsinler istiyorum şimdi. Ömürlerinde bir defa. Bir kereliğine be! “Ey muktedir seviciler, sizin şuranızda ne var? Duble yolun asfaltı mı?!” diye bağırasım geliyor. Bu soruların hepsinin sonunda hiç etmediğim küfürler var. Böyle acı ile yırtık pırtık olup pır pır edip berhava mı olacağız acaba?
Öyle bir yazı yazayım ki istiyorum, bütün çocukların kanı yerden kalksın. Berkin’in, Ceylan’ın, Uğur’un, Ali’nin, abilerinin, ablalarının, ölmüş göçmüş gitmiş ne kadar güzel çocuk varsa, anladınız mı... Yok öyle bir yazı. Öyle bir söz yok. Kimse yazamaz öyle bir yazı. O cümle işte hepimiz biraraya gelince kuruluyor, imlasız bir cümle, pek kalabalık. Yüzlerimizden kurulu bir küfür, açık havada.
Tek tek alnından öpesim var dün sokağa çıkan herkesi. Bu memlekette insanlıktan çıkarılmak için türlü işkenceye, korkuya, sultaya bana mısın demeyen insanlar onlar. “Dayak yenecekse yenir be!” diye, artık evde duramadığı için sokaklara dökülen, eline bir ekmek alıp parka çıkan o ilk adama, kadına sarılasım var. “Bırakma beni” diyesim var, “Ben de seni bırakmam”. Çünkü bırakırsak birbirimizi ölürüz, anladın mı? Ölüyoruz, biliyorsun değil mi? Tut elimi... Ağlama bak! Başa çıkacağız. Üstesinden geleceğiz bu ahmaklığın... Tamam mı! Ağlama bak!
Hiç yakışmayacak bana şimdi söyleyeceğim şeyler. Yakışmasın, şu kadarcık umurumda mı acaba! Biz Berkin’e ağlarken, ağlamamaya çalışırken ortalara çıkıp da gevşek gevşek konuşanların, yasımızı bölenlerin ağzının ortasına şöyle elimin tersiyle bir tane çakasım var. İmana gelmeyeceği kesin olanların ağzının ortasına. “Sus ulan! Sus artık” diyesim var.
Sonra dönüp benim gibilere, elim kolum takaatsiz sorasım var:
Biz bitmeyiz de mi!
Biz Berkin’iz de mi? Öldürmekle bitmeyiz de mi? Ağlama ulan! Ses ver!

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.