• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

AABF Genel Başkanlığına Ethem Şahin seçildi!

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu 10. Olağan Seçimli Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanlığına Ethem Şahin seçildi.

Haber ve Resim: Aydın Şafak.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu, 10.Olağan genel kurulu, toplam 220 delegeden, 198’inin katılımıyla, 24 Eylül 2016 cumartesi günü,

15. Viyana’nın Haus der Begegnung salonunda gerçekleşti.

Saygı duruşu ve Açılış konuşmasını, Almanca ve Türkçe AABF yönetim kurulu ve aynı zaman da, Avrupa Alevi Gençlik Topluluğu Genel Başkanı Ümit Sarı yaptı. Sarı Saygı duruşu ile birlikte, sunumunda, AABF 10. olağan kurultaya davet edilerek katılım sağlayan, Avusturya siyasi parti temsilcileri, sendika, demokratik kitle örgütleri ve basına hoş geldiniz, dedi ve teşekkür etti. Sahneye davet edilen parti ve kurum temsilcileri sırayla genel kurulu selamlayan konuşmalar yaptılar.

 • AABF-10.OGK-020
 • AABF-10.OGK-023
 • AABF-10.OGK-029

Konuşmacılar, AABF’nin Avusturya’da büyük kitleye sahip olan örgütler arasında ve ilk sıralarda yer aldığına dikkat çektiler. M. Ali Çankaya’nın Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanlığını 15 yıllık bir süreyle ve aralıksız sürdürdüğünü dile getirdiler. Konuşmacılar, M. Ali Çankaya’yı bu uzun soluklu hizmetinden dolayı kutladılar. Özverili ve başarılı çalışmalarıyla Alevi örgütlenmesinin kitleselleşmesine ve sosyal, siyasal anlamda önemli katkılarının olduğunu belirtiler.

 • AABF-10.OGK-025
 • AABF-10.OGK-026
 • AABF-10.OGK-027

AABF 10.Olağan Genel Kuruluna, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Sayın Turgut Öker, Avrupa AABK ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Hüseyin Mat ve Yol Tv İcra Kurulu Başkanı Zeynel Özen konuk olarak katıldılar. Genel kurula katılan AABF onur konukları ayrıca birer konuşma yaptılar ve önemli mesajlar verdiler.

AABF Yönetim Kurulu önerisiyle, Ayfer Sınırtaş, Kasım Akar, Nurcan Bakmaz, Cengiz Koca delegelerin tümünün oyları ile divana seçildiler. Hazırlanan gündem maddeleri ışığında, genel kurul divan kurulu tarafından ilk etapta delege sayımı yaparak salonda 220 delegenin hazır olduğunu, bildirdi ve Genel kurulun yürütülmesi için gerekli koşulların yerine getirilmiş olduğunu bildirdi.

 • AABF-10.OGK-031
 • AABF-10.OGK-033
 • AABF-10.OGK-034

Divan raporların okunmasından önce, Sayın M. Ali Çankaya’nın, AABF onursal genel başkanı seçilmesi için, delegeler tarafından verilen öneriyi, delegelerin oylarına sundu. Delegelerin tümünün oyları ve alkışlar eşliğinde M. Ali Çankaya’nın AABF Onursal Başkanlığı onaylandı. AABF Genel Başkanı Sayın M. Ali Çankaya konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığı sırada, delegeler AABF Onursal Genel Başkanlığına seçilen M. Ali Çankaya’yı ayakta alkışladılar.

M. Ali Çankaya konuşmasına şöyle başladı; ‘’bugün burada 10.Olağan genel kurulumuza duymuş olduğunuz ilgiden ve dolayı teşekkür ediyorum. Bu güne kadar yapmış olduğunuz fedakarlıklarınız, misafirperverliğiniz, en önemlisi de dik duruşunuz ve mücadele azminiz beni oldukça memnun etmiştir. 15 yıllık genel başkanlık sürecinde gecesi ile gündüzüyle, her daim yanım da oldunuz, benimle birlikte omuz omuza mücadele ettiniz. Birlikte önemli ve güzel kazanımlara imza attığımız inancındayım. Bu anlamda siz değerli arkadaşlarımı, yola yoldaş örgütümüzün cefakar neferlerini en samimi duygularımla selamlıyorum.’’

 • AABF-10.OGK-006
 • AABF-10.OGK-007
 • AABF-10.OGK-033

Çankaya konuşmasını sürdürürken; ‘’Ayrıca davetimize teşrif etme nezaketini gösteren yol arkadaşlarımla, kurumsal açıdan aynı çatı altında birlikte olduğumdan mutlu olduğumu ve ömrüm yettiğince birlikte olmayı kendime görev olarak kabul ettiğimi bilmenizi isterim. Gerek Onursal Başkanım Sayın Turgut Öker, gerekse Genel Başkanım Sayın Hüseyin Mat’ın bu olağan genel kurulumuzda yanımda olmaları, örgütlü mücadelemizin birliği açısından da anlamlı ve önemli, diye düşünüyorum’’ dedi. Ve bu anlamda güzel duygular yaşadığını belirtti.

 • AABF-10.OGK-013
 • AABF-10.OGK-015
 • AABF-10.OGK-016

Çankaya konuşmasının devamında; ‘’Örgütümüzün kazanımlarını hazmedemeyenler her türden engel oluşturmakla birlikte, bizleri Avusturya’nın en yüksek mahkemelerine şikâyet etmeyi, kendilerince yol hizmeti olarak gördüler. Kurumsal anlamda temsil ettiğim kurumu ve beni şikâyet ettiler ve bununla yetinmeyerek, özel olarak iş yerlerimi teşhir ettiler, top yekun yok etmeye yönelik faaliyetlerde bulundular. Bundan dolayı iş yerlerimin yani ekmek kapımın kapatılması ile karşı karşıya kaldım. Fakat bunları hiç bir zaman hiç bir ortamda söyleme gereği duymadım. Çünkü örgüt söz konusu olduğunda, doğruluğumuz ve aldığımız kazanımlar karşısında bana yönelik yıpratma ve yok etme faaliyetlerin hiç bir tesiri ve önemi yok benim için. Ancak; kendilerini çok mücadeleci göstermeye çalışan, hak ve hukuku çok önemsediklerini iddia eden, bu anlamda beni pasif olarak değerlendiren bazı yoldaşlarımın, arkadaşlarımın bu şekilde yaklaşımını, bana karşı bir haksızlık olarak algıladığımı da üzülerek belirtmeliyim’’ dedi. 

 • AABF-10.OGK-005
 • AABF-10.OGK-010
 • AABF-10.OGK-011

Çankaya son olarak; ‘’genel başkanlık dönemim süresi içerisinde, gerek Alevi kültür Merkezlerimize, İnanç Kurulumuza, çatı örgütüm AABK’ya, Kadınlarımıza, Gençlik örgütlerimize ve basın yayında uğraş veren dava arkadaşlarıma bana verdikleri desteklerinden dolayı saygılar sunuyor ve içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu duygularla, genel kurulda aday olmayacağımı, genç dinamik ve bu süreci daha da ileriye götürerek, devraldıkları bu bayrağı daha da yukarıya taşıyacakları inancıyla, arkadaşlarıma bırakıyorum. Genel başkanlığı bırakmak, mücadeleden kopacağım anlamına gelmesin. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu başkan yardımcısı görevimi devam ettireceğim’’ dedi.

 • AABF-10.OGK-017
 • AABF-10.OGK-018
 • AABF-10.OGK-019

M. Ali Çankaya; 15 Alevi Kültür Merkezleri, Merkez İnanç Kurulu, Alevi Gençlik Topluluğu, Avusturya Alevi Kadınlar Birliği başkanlarına ve Basın yayın kurumuna hazırlanan onur plaketlerini taktim etti.

AABK Onursal Genel Başkanı Turgut Öker, AABK ve Almanya ABF Genel Başkanı Hüseyin Mat ve YOL TV İcra Kurulu Başkanı Zeynel Özen yaptıkları konuşmalarında, dava arkadaşları Sayın Mehmet Ali Çankaya ve örgütlü Alevilerin, Avusturya’da birçok önemli eylemlerde bulunduklarına şahit olduklarını ifade ettiler. Ayrıca; Avusturya yeni İslam yasasının Avusturya’daki Alevileri zor durumda bıraktığına dikkat çektiler. Bütün bu zorluklara karşı mücadele eden, bu anlamda tarihi eylemlere imza atan, dik duruşuyla, anlının akıyla Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonunun en zor günlerinde ve 15 yıl gibi uzun bir süre genel başkanlık yapan bir genel başkana saygı duyduklarını dile getirdiler.

 • AABF-10.OGK-021
 • AABF-10.OGK-022
 • AABF-10.OGK-024

Genel Kurulda, Mali raporu Gülistan Efe bir çizelge ile sahneye yansıtarak sunum yaptı. Çalışma raporunu, Genel sekreter Gülbey Köseoğlu sundu ve Aydın Şafak’ta, Sayın Mehmet Ali Çankaya’nın 15 yıllık genel başkanlık dönemi içerisinde yaptığı bütün çalışmaları ekranda göstererek delegelerin bilgisine sundu. Lehte ve aleyhte yapılan konuşmaların ardından, 9. dönem AABF yönetimi kurulu aklanarak alkışlarla delegeler arasındaki yerlerine geçtiler.

Genel Kurulun önemli ve beklenen maddesi olan yeni yönetim organlarının seçimine geçildi. Ethem Şahin’in divan kuruluna sunduğu liste dışında başka bir liste olmayınca, sunulan liste olduğu gibi, açık oy açık sayım şeklinde, 192 delegenin oyunu alarak, Ethem Şahin Genel Başkan seçildi.

 • AABF-10.OGK-003
 • AABF-10.OGK-004
 • AABF-10.OGK-035

Ethem Şahin gelen tebrikleri kabul etti ve ardından delegelere yönelik kısa bir teşekkür konuşması yaptı. ‘’Bayrağı Onursal Genel Başkanım Sayın Çankaya’dan devralıyoruz. Genç dinamik bir kadro ile yola devam edeceğiz. Bize duymuş olduğunuz güveni desteğinizi asla boşa çıkarmayacağız. Birliğimizi her daim yüksekte tutmaya çalışacağız. Başarılı olmak ekip işidir. Bu yola ikrar vererek girdik. Şundan eminim ki, bu onurlu mücadelede, şimdiye kadar olduğu gibi, desteğinizi esirgemeyeceksiniz. Bu anlamda destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

 • AABF-10.OGK-001
 • AABF-10.OGK-014
 • AABF-10.OGK-028


Sağlıklı bir şekilde sona eren AABF 10. Olağan Genel Kurulunda yeni yönetim ve diğer kurulların listesi şu şekilde oluşmuştur.

AABF 10 Kurultayında seçilen Genel Yönetim Kurulu:
1. Ethem Şahin
2. Alirıza Yıldırım
3. Ahmet Işık
4. Haydar Aksel
5. Ulaş Han
6. Ümit Sarı
7. Ali Keskin
8. Alişan Bakır
9. Veysel Çankaya
10. Selçuk Duman
11. Ziya Onay

Denetleme Kurulu
1. Ercan Doğan
2. Dursun Dinler
3. Ali Rıza Ulucan
4. Rıfat Özmen.
5. Ali Sulu

Disiplin Kurulu
1. İsmail Akgül
2. Hüseyin Dinler
3. Hüseyin Onay
4. Songül Çankaya
5. Fadime Şimşek

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.