• İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

  İslam-Alevi İnanç Toplumu (IAGÖ) ve ilgili organlarına!

 • Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

Basına Tekzip

Avusturya´da faaliyet gösteren Türkiyeli Sivil Toplum Kuruluşları son günlerde yaşananlara ilişkin, Avusturya´lı ve Türkiyeli basın ile paylaşılan, basın bildirisinde Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu´nun adının kullanılması, kurumumuz Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ile hiçbir alakası olmayıp, gene Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu üzerine oynanan kirli oyunlardan biri olduğunu deklare eder, bu açıklamayı tekzip ederiz.

15. Temmuz 2016, darbe girişiminden sonra yaptığımız açıklamada belirttiğimiz üzere, geçen 14 yıllık süreçte AKP İktidarı’nın, demokrasiyi araç olarak gören gizli bir ajandası olduğunu dünya kamuoyuna aktarmaya çalıştık. Ana hedefi; Siyasal İslam’ı Türkiye’de hakim kılmak olan bu gizli ajanda kapsamında, Gülen hareketi başta olmak üzere birçok gerici cemaat tarafından devletin tüm kademeleri işgal edildi. Bugün Türkiye’de yaşanan çatışma ise bir “demokratikleşme mücadelesi” değil, gerici iki gücün rant çatışmasıdır.   1960 ve 1980 Askeri darbelerinden sonra darbecilerin hedefinde her zaman Aleviler, Kürtler ve Solcular yer almıştır. Bugün Türkiye’de Siyasal İslam’ın bu kadar çok güçlenmesindeki en büyük etmen, söz konusu darbelerle ilerici güçlerin tasfiye edilmesidir. Devlet yönetiminde hâkim bu anlayışa ilaveten, AKP’nin Suriye politikası nedeniyle Alevilere yönelik nefret söylemleri ve saldırı girişimlerinde artışların yaşandığını kamuoyuyla paylaşmıştık.

15 Temmuzda yapılan darbe girişiminin ardından, İstanbul Gazi Mahallesi, Okmeydanı, Armutlu, Sarıgazi ve Eyüp ilçelerinde; Ankara Tuzluçayır ve Dikmen ilçelerinde; Malatya Paşaköşkü Mahallesi; Hatay Samandağ ve Armutlu İlçelerinde Alevilere dönük saldırı girişimleri oldu. Her daim gerici cemaatlere karşı cephe almasına rağmen Alevilerin hedef seçilmesinin, devlete eğemen olan Türk-İslam sentezci anlayıştan kaynaklı olduğunu bilmekteyiz.

Bu baskı ve sindirme politikaları, Türkiye ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda, Avusturya ve Avrupa’da AKP hükümetine sadakatı ile bilinen kurumların çağrısıyla yürüyüşler gerçekleşmiştir. Viyana´da yapılan bu gerici yandaş yürüyüşlerden birinde, Alevi ve Kürt kimliği ile tanınan Türkis Restorantına saldırı gerçekleşmiştir. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Mehmet Ali Çankaya, Avusturya ve Türkiye medyasına yapılan ilgili basın açıklamasında, Türkis Restorantın sahibi Sayın Cengiz Babayigit´in daveti üzerine, Türkis Restorantını temsil etmek ve mağduriyetinden dolayı destek olmak amaçlı orada bulunmuştur.

Kamuoyu ile paylaştığımız metin böyle iken, AKP yandaş medyada belirtilen haberin içeriği, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu´nun kurumsal yapısı ve programına zarar vermekte ve itibarını zedelemektedir. AKP yandaş medyasının haberlerinin aksine; Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun o toplantıda bulunan kurum ve kuruluşlarla hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.

Basın etiği gereğince, bu tekzip metnimizin gazetenizde yayınlanmaması ve gene yayınlanan haberdeki destekçi kurum olarak gösterilen kurum ismimizin silinmemesi durumunda yasal işlemde bulunacağımızı basın ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.