• Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

 • GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR CANLAR

  GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR CANLAR

DARBELERE TARAF DEĞİLİZ!

NE SARAYIN SİVİL FAŞİST DARBESİNE, NE DE ASKERİ FAŞİST DARBELERE TARAF DEĞİLİZ!

Türkiye’de 15 Temmuz akşamı “yurtta sulh konseyi” adı altında savaş uçakları ve tanklarla bir darbe girişimi gerçekleşti. Son bir senede her ay neredeyse yüz yurttaşın katledildiği bir ortamda Türkiye’de “düzeni” sağlama iddiasıyla yapılan bu darbe girişimi süren çatışmalı ortamı daha da yükselten bir rol oynadı. AKP iktidar partisi olarak 14 yıllık

hükumet süresince Kürdistan’da savaşı boyutlandırarak, Suriye, Ortadoğu ve Rojava’da sürdürdüğü savaş politikaları ile halklarımızı kutuplaştıran ve nefret tohumlarını eken faşist AKP ve Saray yaşanan bütün katliamların ve darbe girişiminin siyasi sorumlusudur. Kuruluşundan bu yana anayasa ve hukuk düzeni darbelerle belirlenen bir ülke içinde demokrasinden söz etmek mümkün değildir.

Son darbe girişimi ile AKP ve Saray iktidar olduğu sürece ayaklar altına aldığı hukuk ve demokrasi değerlerine, yok saydığı parlamentoya sahip çıktıklarını söylemeleri yalandır ve halklarımızın bilincini bulandırma çabasıdır. Bizler demokrasi mücadelesi veren kurumlar olarak ne sivil ne de askeri darbelerin özgürlük ve demokrasi ortamını sağlayamayacağını biliyoruz. Tarihi askeri darbelerle dolu olan ve hala daha bu darbelerin yarattığı antidemokratik ve baskıcı atmosferin içinde olan Türkiye’de bir başka darbe değil, halklarımızın ortak muhalefeti ve sokak mücadelesi kirli savaşın sonunu getirebilir.

Darbenin tarafları kim olursa olsun, eğer ortak demokrasi cephesi içinde karşı koyulmazsa, sonuçları açısından emekçi halkımıza, işçilere, gençlere daha anti demokratik bir toplum daha fazla katliam ve acı getirecektir. Egemen sınıfların kendi arasındaki kanlı mücadele halklarımızın çıkarına değildir. Biz bu noktada bir taraf olamayız. Halklarımızın ortak geleceğini oluşturmak ve faşist düzenden hesap sorarak, egemen sınıfların, saray diktatörlüğünün ve faşist devlet düzeninin bizlere sunduğu karanlık geleceği engelleyebiliriz. Emekçi halkımıza, işçilere yönelik ileriki günlerde daha büyük saldırıları engellemek için birlikte hem Avrupa’da hem de Türkiye’de dayanışmamızı yükseltmeliyiz.

Avusturya Demokratik Güçbirliği olarak darbe girişimini lanetlemekle beraber, faşist saray darbesine ve AKP hükumetine karşı ortak demokrasi cephesinin oluşturulmasının önemini bir kez daha altını çizmek istiyoruz. 

Alevi yerleşim birimlerinin asimilasyonu, Lice’de doğa katliamı, Kürt illerinde soykırım ve kültürel yıkım, DAİŞ’e karşı mücadele, mültecilerin sorunlarının insan onuruna yakışır şekilde çözülmesi, kadın cinayetleri, LGBTİ’lerin yaşam ve toplumsal hakları, sınıf hareketi ve gençliğin esas sorunlarına yönelik bizlerin bütün politik gücümüzü yöneltmemiz ve toplumsal muhalefeti büyütmemiz önemi her geçen gün artıyor. 

Avrupa Birliği ülkelerinin ise Türkiye ile olan ilişkilerini gözden geçirerek, faşizme doğrudan ya da direkt olarak yaptıkları politik, ekonomik ve lojistik bütün desteklerini durdurmalarını talep ediyoruz.

Avrupa’da Türkiye’deki faşizme karşı mücadele eden aktivistlere ve kurumlara yönelik polis baskılarının sonlandırılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Sonuçları önümüzdeki günlerde daha net ortaya çıkacak olan darbeye karşı, demokratik ve özgür bir toplum yaratmak sadece bizlerin elindedir. Ne asker postalları, ne faşist saray darbesi demokrasi ve özgürlük taleplerimizi yerine getiremez. 

Faşizme karşı omuz omuza!

Yaşasın devrimci dayanışma!

Demokratik Güçbirliği Avusturya

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.