• Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

  Ortak güç oluşturmayı çok önemsiyoruz!

 • Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

  Reina katliamını nefretle kınıyoruz!

 • Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

  Hızır hepimizin yar ve yoldaşı olsun!

 • Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

  Alevi Medyası susturulmaya çalışılıyor!

 • GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR CANLAR

  GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR CANLAR

Maraş Alevilerinin humanist sesine kulak verelim!

Türkiye ve Dünya Kamuoyuna!

Maraş Alevilerinin humanist sesine kulak verelim! Böl-Parçala-Yönet taktiği uygulama ve mezhebi homojenite politikalarında usta olan AKP Devleti yeni katliamlara zemin hazırlıyor.

1978 Maraş’ta devletin gözü

önünde Alevilere yönelik bir katliam yaşandı. Bu katliamda yüzlerce kişi yaşamını kaybetti, yüzlercesi sakat kaldı ve binlercesi yerini yurdunu, köyünü terk etmek zorunda kaldı. Bu travmayı henüz atlatamayan Maraşlı Aleviler bugün; dünya kamuoyunun dikkatinden kaçmayan IŞİD ve El-Nusra gibi cinayet şebekelerine her türlü yardımı gerçekleştiren Erdoǧan ve onun AKP iktidarının yaptırımlarından, etnik dengeleri altüst ederek yeni mevziler açmaya çalışmalarından oldukça rahatsız ve tedirginler.

AKP hükümeti, mülteci kampı adı altında, Suriye'den gelen ve Türkiye’de beslenen islami terör örgütü üyesi IŞID militanları için, Maraş’a bağlı olan Alevi köylerinin topraklarını işgal ederek yeni mülteci kampları oluşturmakta.

Buralara yerleştirilmek istenen grupların; daha önceleri gazete ve sanal medyada gündemden düşmeyen; “Suriye’de işimiz bitince sıra Türkiye’deki Alevilere gelecek” şiarlarını yayan islami çeteler olduğu aşikardır. Bundan dolayı, Maraş Terolar Köyü Alevilerinin, kuşku ve tepkileri haklıdır. Dolayısıyla bugün Maraş Alevileri canlarını ve yaşam alanlarını korumak için direniyorlar.

Aleviler tüm insanlara hep aynı gözle bakarlar. Ön yargı ve ayrımcılığa karşıdırlar. Bu anlamda normal mültecilere, vatanlarından ve yaşam alanlarından olmuş göçmenlere kesinlikle karşı değiller. Lakin Aleviler, Erdoǧan ve onun AKP hükümetinin, kendilerine karşı uyguladığı her türlü entrika, asimilasyon ve kıyım politikalarını yaşayarak gördüler. Türkiye’de başka yer yokmuş gibi islami cinayet şebekelerinin Alevilerin yoğunluk olarak yaşadığı yerleşim merkezlerine yerleştirilmesi tesadüf değil, AKP Devletinin Alevilere karşı uyguladığı bilinçli ve derin bir planın belirgin bir parçasıdır. Amaç; Alevileri korkutarak, susturarak ve yaşam alanlarını terke zorlayarak bölgedeki sosyal ve ekonomik dengeleri kendi lehine değiştirmektir.

İşte bizler, bu gerçekliği et ve kemiğinde hisseden Alevi ve Alevi kurumları olarak, Maraş Terolar Köyü halkının kuşkularını, korkularını ve tepkilerini çok iyi anlıyoruz. Aynı kuşkuları bizler de paylaşıyor ve AKP zihniyetine maruz kalan Alevi halkının onurlu ve haklı direnişlerini tüm gücümüzle destekliyoruz. Türkiye ve Dünya kamuoyunu; Maraş Terolar Köyü halkının kuşkularını, tepkilerini ve humanist direnişlerini anlamaya, onlara destek vermeye çağırıyoruz.

Terolar halkını bu haklı direnişinde yalnız bırakmayalım, canlarını ve yaşam alanlarını koruma mücadelesini destekleyelim.

AABK olarak bu hafta sonu bir heyetle Maraş Terolar Köyü’nde olacağız.

Saygılarımızla
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Yol TV

Yol Club

Yazarlar


IMAGE

Asure ve Laiklik
Salı, 25 Ekim 2016
Turan Eser Ankara...
IMAGE

Reina katliamını lanetliyorum
Pazar, 01 Ocak 2017
Ali Kenanoğlu...
IMAGE

Benim Oy'um, HAYIR!
Salı, 24 Ocak 2017
Aliekber...
IMAGE

Saraç'tan suç duyurusu çağrısı
Cuma, 03 Nisan 2015
Nejdet Saraç...
IMAGE

Türkiye’de Alevi olmak
Perşembe, 13 Mart 2014
Ercan Geçmez...
IMAGE

AKP Halka Hesap Verecek
Salı, 05 May 2015
GÜLBEY KÖSEOGLU...
IMAGE

Xızır Orucu
Perşembe, 16 Şubat 2017
Ali Rıza Ulucan...
IMAGE

ADOLF TAYYİP ERDOĞAN KÖLNDE ÇOK MUTSUZDU
Pazar, 25 May 2014
Alaattin Şahan...
IMAGE

Biz Berkin'iz. Ağlama ulan, ses ver!
Perşembe, 13 Mart 2014
Ece Temelkuran...
IMAGE

Kapanmayacak Bir Yara
Cuma, 04 Temmuz 2014
Murat Meriç...

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.