Salzburger Aleviten Hoş Geldiniz

2013 yılı başlarında elli iki üye katılımı ile kurulan ve şu an çalışmalarını Yürütme Komitesi aracılığı ile yürüten Salzburg Alevi Kültür Merkezi, (Salzburger Aleviten) 18 Mayıs 2013 tarihinde, Avusturya'da, yaşayan Alevilerin yegane temsilcisi olan Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na üyelik başvurusunda bulundu.

2014 yılı ekim ayı içerisinde Genel Kurul’a gitmeyi planladıklarını ve

kurumlarını oluşturarak Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun gücüne güç katmak istedikleri için, AABF’ye katılmak üzere vermiş oldukları dilekçenin yanıtını beklediklerini ve pozitif yanıt alacaklarından hiç şüphe etmediklerini bildirdiler.

Salzburg AKM, daha önceden İslam Alevi’si olduklarını iddia eden bazı insanların kendilerini ziyaret ettiğini ve İslam Alevi’lerine (İAGÖ) katılmalarını talep ettiklerini; Salzburg AKM, Aleviliğin herhangi bir takıya ihtiyacı olmadığını ve bir takı eklenmesini anlamsız buldukları için de, gelen bu talebi ret ettiklerini vurguladılar. Aleviliğin asimile edilmesine karşı olan Salzburg Alevileri tercihlerini, takısız, takkesiz, özgün Alevi olarak kalmaktan yana kullandılar.

Konuyla ilgili bir açıklama da, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı M. Ali Çankaya’dan geldi. Çankaya, 18.05.214 tarihinde, Salzburg AKM’nin düzenlemiş olduğu bir panele davetli olarak katıldığını ve panelin oldukça verimli olduğunu belirtti. Salzburg AKM’nin onurlu bir davranışta bulunduğunu ve Aleviliğe başka yakıştırmalar yapanların yanında yer almayarak, AABF’ye katılmak için yapmış oldukları başvuruyu olumlu ve sevindirici bulduğunu vurguladı.

Çankaya, yapmış olduğu bu açıklamayla, Salzburg AKM’nin, prensip olarak şimdiden Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ailesi üyesi olduğunu müjdelemiş oldu. AABF Genel Başkanı Çankaya’nın açıklamasından anlaşılan, geriye en kısa zamanda gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi kalıyor.

Salzburg Aleviten Yürütme Komitesi: Başkan Bülent Çeliker, Sekreter Bülent Ceylan, Sayman Mehdi Aksoy, Üye Ergül Göcü,Üye Sefa Baldaş

Haber: Aydın Şafak

Resim: Salzburger Aleviten

Editör: Gülbey Köseoğlu

18.05.2014 Pazar

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2014. All Rights Reserved.